traktát_výmena mesiacov))))))

… a tak končí jedenásty mesiac v roku… predposledný… deviaty (? – október bol pôvodne ôsmy:))… listopad – povedali by priatelia v Česku… áno, takmer všetky listy zo stromov počas tohto mesiaca opadli, boli zhrabané, odvezené, uchodené, rozfúkané, pomaly vsiakajúce…do zeme:))… dokonca aj ihličie… zo smrekovcov… a isté obchodné domy začínajú práve predávať vianočné stromčeky…

… a tak pomaly končí Mesiac fotografie… niektoré výstavy sa konca mesiaca ani nedočkali iné sa prehupnú aj do nového roku… priznám sa, že som tentokrát veľa výstav nestihla… chystám sa na tie prelievajúce sa minimálne do decembra:)))

… a tak sme za tento týždeň zažili najprv prudkú zimu a potom prudké… ani tak oteplenie ako dažde… poľadovicové chodníky zmenil na bezpečné… niekde sa však rieky zmenili na priam nebezpečné… a tak sa vodné skupenstvo menilo z tuhého na pevné a naopak… stačilo pozorovať trochu oblohu z okna a potom pri zobudení tipovať, či je vonku sivo alebo bielo… a keďže sa to dialo okolo Kataríny… pranostika hovorí, že ak je na ľade… budú Vianoce na blate a naopak… čo sa vykľuje o cca 27 dní… biela krajina ako nepopísaný list papiera alebo hnedošedo?… uvidíme, každopádne slnovrat bude o 24 dní!!!… neviem ako sa dalo vydržať v minulosti pôstiť a nedať si aspoň ten punč, varené víno, medovinu, hriatuo, lokšu… na trhoch či v domácom pokoji?

… a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:

The Sound of Silence 
Wintertime (N.J:)
Wintertime (s.m.band) 

…a tak v posledný deň novembra – na Ondreja –  začína advent… a prvá svieca je sviecou nádeje!… a sviece sa vraj majú zapaľovať proti smeru hodinových ručičiek… a čas plynie v ich smere… alebo… v kruhoch?… opäť Vianoce… v špirálach?

…a tak sa s vami dnes lúčim s prianím dobrého uzavretia novembra a nádejného slnovratového decembra :)))

vždy vaša Sally_Lu*

p.s. 1 – a meniny majú Ondrejovia, Andrejovia, Bibiany, … a ešte predtým Henriety:)) – všetko najlepšie!!!
p.s. 2 – a do hereckého neba odišla Jorga Kotrbová… krásna družstevníčka z Utrpenia mladého Boháčka… alebo hlas majorky v M.A.S.H a… ďakujeme!!!
p.s. 3 – a lunárny kalendár odkazuje: nezabudnite si dať kúpeľ nôh… a hlavne milovať a radovať sa zo života:))) 

traktát…november….námestia…pomníky))))

… a tak som pred týždňom vôbec nemala plánované písať o novembri s veľkým „N“ = Novembri…. mysliac november 1989… s odkazom na november= sviatok študentstva, ktorý ho vlastne predurčil…

… a tak po jesennom víkende, v rámci ktorého sa ponúkalo množstvo akcií v rámci festivalu VADvo Zvolene…. mnohé predstavenia boli vypredané… ale vernisáž Danglára a krst knihy „V tú noc som spal postojačky a hladný“… boli voľné… príjemné… hemžiace sa starými a novými známymi…. 

….a tak na pondelok SHMU ohlasovala dážď… dážď je nutný, potrebný, žiadaný… ale v deň výročia „nežnej“… ojojoj!!!… a tak úprimne priznám, že vyraziť do dažďom osviežovaných ulíc stálo isté odhodlanie… dážď čo zmýva hriechy sveta nezmyje všetko z chodníkov… ani nápisy ani tých ľudí, čo tam stoja…. a tak som sa vybrala na námestie Slobody – „gotwalďák“ v čase avizovaného odhalenia pamätníka Novembra 1989… postupne som sa vpíjala do prúdov ľudí s dáždnikmi aj v pršiplášťoch putujúcich rovnakým smerom (priznávam, pršiplášť mi nenapadlo zobrať, uznávam, že to bolo ohľaduplné…)… a tak som videla pamätník vo výške kolien zahalený bielou plachtou… a ďalší „stejdž“ pred zadným vstupom do alma mater…a tak mi napadlo, že keby demonštrácie v roku 1989 boli rovno pred našou školou zrejme by sme transparentami vyplnili celú fasádu do námestia… a mohli aj variť špirálami čaj pre mrznúcich demonštrujúcich… a tak mi vlastne napadlo, že prečo sa odhaľujú pomníky na iných miestach ako sa udalosti stali… a tak mi napadlo, že odstrániť pomník SNP z nám. SNP, ktoré bolo kedysi trhom… nám. Republiky… ale aj iným nám.-vám…. teraz v rekonštrukcii… ale aj tak…. to by bolo zrejme neadekvátne veľa rozruchu pre….

…. a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:

Kubišová 
Kryl 
Nežná

… a tak sa odhalil nový horizontálny dlhopripravovaný pamätník Novembra 1989 na nám.Slobody…a tak som tam stála v daždi s textom Modlitby pre Martu… vedľa stáli dievčatá… text nemali prefotili si ten môj, čo som dostala na začiatku podujatia, na mobil a spievali sme spolu… a normálne sa mi v oku zjavila slza… a mala som taký zvláštny pocit predania štafety tým študentkám… dúfajúc idealisticky, že pripomenutia áno… ale ďalšie demonštrácie… by už vlastne nemali byť nutné…ale…a tak…

…. a tak sa dnes s vami lúčim s prianím, nech mier zostáva nielen s našou krajinou, s Českom… Európou… celým svetom:))

vždy vaša Sally_Lu*

p.s.1 – a narodeniny – žezlo predávajú škorpióni strelcom – všetko najlepšie!
p.s. 2 – a lunárny kalendár radí: dajte si na olovrant ananás a na kolená strúhané zemiaky:))

traktát_hmlaaaa))))

…. a tak som sa pred pár dňami v lokálnom autobuse zoznámila so susedou… po desiatich rokoch čo bývame vedľa seba… lepšie povedané poznali sme sa „z videnia“ ale potykali sme  si… vymrznutá som vystúpila s mhd a tak trochu šomrala na počasie… a ona povedala, že to miluje, to mlieko s dohľadnosťou cca 10 až 50 metrov… „veď hej, aj ja…“ – pridala som sa…. ale pozorujúc oblohu z okna…

….a tak som predvčerom večer pozorovala ako sa do mesta nasúva hmla…rozpité svetlá pouličných lámp… nejasné obrysy pravouhlých okien bytoviek v okolí… obelisk pomníka vytŕčajúci nad more akvarelu mesta…a nad tým všetkým hviezdy… úplné jasné v tmavej… takmer čiernej oblohe… úchvatné!…a tak som celkom naľahko vybiehala na balkón… kochala som sa a priebežne fotografovala túto fotograficky vlastne nezachytiteľnú atmosféru (a to nielen tým, že bola tma a foťák na starom mobile to nedokázal pobrať:))

… a tak musím skonštatovať, že hmlu milujem… nie už mrholenie… vlhkosť zaliezajúcu až niekam do pórov… hmlu… ako obraz… ako inštaláciu… „oblak spadnutý na zem“… do ulíc mesta…. hmlové závoje plaziace sa krajinou… jesennou snivou… novembrovou… keď všetko mizne v nepredvídateľnom divadle vzdušnej vody… z kopca sa stane ostrov… svet sa zmenší… aj mačky túlavé hľadajú teplo túlivé… a vôňa vareného vína s tou škoricou…ou :))

… a tak na Marina nenasnežilo… žiaden biely kôň…. len biele hmly… nádherné biele hmly….ale o týždeň možno aj ten sneh… na Cecíliu či Katarínu:))

…. a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:

sága rodu F… 
Rúžová mlha 
The Young Gods 

…. a tak s a s vami dnes lúčim s prianím dobrých novembrových dní… oslavujúc a spomínajúc…. spomínajúc na november 1989… i na iné novembre… slobodu i smútok i nádej…

vždy vaša Sally_Lu*

p.s.1 – a meniny majú Irmy, Eugenovia, Alžbety, bety… a poslední škorpióni narodeniny – všetko najlepšie!
p.s.2 –  a lunárny kalendár odkazuje: dajte si o piatej čaj… jedzte cibuľu a objímajte sa :))

traktát_pavučinkové listopadanie)))))

… a tak november… nie nov ale spln… mesiac… luna ako vyleštený strieborný tanier… slnko… občas už zubaté… tiene bez tepla… zlaté listy…viac na zemi ako na stromoch… pavučinky… aj umelé (zvyšky podivnej výzdoby spred týždňa)… studený vietor… spomienky…..muchy sa tlačia do izieb… dokonca aj v hlavnom meste… práve som zistila, že sa mi nepodaril pokus vyniesť jednu chytenú do šálu na balkón… zjavne som ju nechytila.. ubzikla mi… robí mi spoločnosť… jej dni sú blížiacou sa zimou zjavne spočítané… človek má náhle súciť s každým živým stvorením… a počíta koľko hodín slnka má deň… a ráno vstáva na svitaní… lebo stmievanie nastáva príliš skoro…. a to sa len pomaly pomaličky blížime k slnovratu… … a tak na hlavnom námestí hlavného mesta začínajú skladať búdky trhov… jesenno-zimných… koncoročných… oficiálne asi vianočných…

… a tak v týchto dňoch spomíname lúčime sa i vítame… v priebehu týždňa odišli z tohto sveta ženy… matky… babky… a jedna kamarátka sa sa ňou práve na sviatok zosnulých  stala… a tak niekto je známy v úzkom okruhu… niekto v širšom… a tak by som mohla písať o pani V., ale nechcem narušovať súkromie… a tak iná V… Věra Křesadlová – pôvodne výtvarníčka…. vlastne celý život výtvarníčka… amatérska herečka, ktorá sa postupne zmenila na profesionálnu… matka troch synov… z toho dvoch známych dvojčiat… Homolkových :)) … každopádne krásna žena s krásnym úsmevom… zachytená na čb materiáli filmov 60-tych rokov… milé V… ďakujeme… a pozdravte Dominika D.

…. a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:

Křesadlová & Suchý 
Nick Cave & Kylie Minogue 
Erik Satie

…. a tak sa s vami dnes lúčim s prianím príjemnej jesene vo všetkých jej podobách :)))

vždy vaša Sally_Lu*

p.s. 1 – a meniny budú mať Teovia, Tiborovia, Martinovia … všetko najlepšie im aj škorpiónom v plnom prúde!
p.s.2 – a lunárny kalendár odkazuje: nezabudnite dať do vareného vína, či krupičnej kaše škoricu… jej vôňa zbavuje úzkosti :))