traktát_koncoročný 2025))))))

…a tak som sa cca po 10-tich dňoch dnes ocitla v MHD hlavného mesta…. a tak „dežavú“ predvianočných ciest električkami na Predstaničnú zastávku… pred Vianocami skoro v každej električke smerujúcej na hlavnú vlakovú stanicu bol revízor… zjavne aby posledným zážitkom turistu opúšťajúceho hlavné mesto bola kontrola cestovného lístka… papierového – virtuálneho – neexistujúceho….a tak som nejak dúfala, že revízorom dajú cez sviatky a medzisviatky „celozávodnú dovolenku“… ale nie!!!… a tak som priam odvracala zrak od scénky s nechápavo sa tváriacimi španielsky hovoriacimi turistami… a tak som vystupovala s myšlienkou okamžite písať na vedenie dopravného podniku…. 

…a tak som náhodne zapla TV… z tohtoročného lyžovania už dávajú len reprízy… a tak na jednom programe „Anděl na horách„… hurá Tatry… lyže…. ale predtým ako sa anjel- Marvan vydal na hory… bol to prísnym revízorom!!!

…. a tak som si dnes kúpila v zľave také tie plastové, na okenné sklo priľnavé, snehové vločky – hviezdičky…. a tak som ich okamžite – po príchode domov „nalepila“ na okná…. a teraz počúvam také zvláštne šuchotavé zvuky… neuverila som myšlienke, že by som v byte mala myši…. a tak som sa zahľadela smerom odkiaľ prichádzal zvuk… a tak som videla v priamom prenose ako z modrej oblohy… sneží… z okien odpadli postupne takmer všetky zdanlivo priľnavé vločky… boli zlacnené o 70%:)))

…. a tak niektoré hviezdy padajú…. a niektoré vzlietajú…. a tak včera prišla správa, že do hviezdneho hereckého neba odišla BB… Bardotka… nie lokomotíva… hoci ju spisovateľka Simone de Beauvoir v jednej eseji označila ako „lokomotívu ženských dejín“….Brigitte Bardot…. herečka, aktivistka, ikona… a tak som si spomenula ako som film „…a Boh stvoril ženu„… videla prvýkrát na filmovom festivale v Litomežiciach… pardon Litoměřicích… BB… pozdrav prosím PS, s ktorým som vtedy bola v kine… aj sympoša Trintignanta…mal tiež 91… a tak verím, že v tvojom nebi budú aj zvieratá… tie ktoré si zachránila… opatrovala… pozdrav aj kocúra Rudyho ak ho stretneš… nepočuje ale strašňe mňaučí a má modré oči… ak ho nestretneš, tak možno predsa odišiel s kolotočiarmi…

…. a naša hudobná redaktorka dnes vyberá BB:

Moi Je Joule 
Bonnie and Clyde 
Mambo Italiano

…a tak boli minulý týždeň Vianoce a v kostoloch sa rozsvietili stromčeky a betlehemy… a tak som sa včera ocitla v kostole v Marianke… čarovný ako každé Vianoce… a pred kostolom kaplnka sv. Anny (druhej patrónky pútnického miesta)… vždy sa dá nakuknúť cez mreže… ale včera sa dalo vojsť dnu… bolo to čarovné….

…. a tak sa s vami dnes lúčim s prianím príjemného dodecembrovania a dobrého vykročenia do Nového aj nového roka!… veselého Silvestra a mnoho čarovných chvíľ v roku 2026!

vždy vaša Sally_Lu*

p.s.1 – a meniny majú okrem Silvestrov aj Sašky, Kariny a Daniely – všetko najlepšie!
p.s.2 –  a lunárny kalendár zdôrazňuje: „ako na Nový rok tak po celý rok“ … a odporúča: niečo nové si oblečte:)))

traktát_vianočné momentky)))

…. a tak…. a tak som mala počas týždňa priebežne niekoľko tém… v hlave sa vynárali, ale nestíhala som si sadnúť a napísať ich… ani nadiktovať….

… a tak…. a tak vlastne vianočný zázrak… po dňoch inverzie hmiel a mrholenia, na väčšine Slovenska, pozerám pri písaní na modrú oblohu… a to nesedím na Lomničáku ani na Chopku ale priamo v hlavnom meste…. slnko a modrá obloha!!!!…. na štedrý deň okolo ôsmej ráno dokonca jemne posnežovalo…. sneh sa síce neukladal, ale vznášal sa neuveriteľne vo vzduchu…. a tak som nalepila na okná papierové snehové vločky… aby som uchovala tento zázračný obraz aj pre ďalšie dni…

… a tak pozerám na záver rozprávky, ktorú som nikdy nevidela – Zlatovláska s Jorgou Kotrbovou v hlavnej roli… kráľa hrá Jiří Holý…český herec narodený v Ružomberku… a tak sa TV kanály hemžia starými a novými rozprávkami… a tak som dala šancu dvom novým…. jednej z kulís Bojnického zámku… už ani neviem o čom bola… bola totiž … (ale nemalo by sa asi na Vianoce kritizovať)…. tá druhá točená v CZ na zámkoch Chyše, Dobříš a Český Krumlov… o dosť sviežejšia a normálne som ju v kľude a bez komentárov (ani tých vnútorných) dopozerala dokonca… hoci si nabudúce radšej doprajem Pyšnú.. alebo tú so zlatou hviezdou…. a tak zisťujem, že sa v našich končinách rozmohol taký nešvár dabovania CZ a SK rozprávok… vlastne nejakých hybridných ČS-SR rozprávok – hrajú v nich herci z oboch krajín…. a tak asi to má nejaký zmysel… minimálne, že si človek môže vybrať aspoň verziu dabingu… a zrejme si aj pri výrobe zarobilo viac aktérov – hovoriacich:))…. máme isté šťastie, že nikoho nenapadlo nadabovať „Dievku na košťati“ :)))

…. a tak v našom vianočnom firemnom kvíze na otázku: „aká vianočná pesnička vás napadne ako prvá zvíťazila: „Last Christmas“…. a hneď druhá bola „Driving home for Christmas“…. a tak išli v predvianočnom čase takmer v každom rádiu… o to viac, že 22.12. tohto roka odišiel do hudobného neba  Chris Rea…. a 25.12…. pred deviatimi rokmi George Michael…. pripravia nám nejaké vianočné duo… nebeské?

…. a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:

Chris Rea 
George Michael 
Kdepak ty ptáčku hnízdo máš

… a tak som sa pred chvíľou vrátila z nemocnice… z návštevy priateľky, ktorú lekári nepustili domov na Vianoce… a tak, keď som vošla do izby zapadalo slnko… obzor bol ružový a…. ona mala na hlave konečne zas vlasy… a tak dúfam a verím, že nádej žije a zázraky sa dejú!!!

…. a tak sa s vami dnes lúčim s prianím príjemného „dovianocovania“… nocovania pri dobrých filmoch a bdenia v radosti a dobrých stretnutí do sýtosti 🙂

vždy vaša Sally Lu*

p.s.1 – a meniny majú Števovia, Filomény, Ivany, Milady, Dávidovia… a všetko najlepšie aj tým, čo slávia narodeniny a tým, čo oslavujú oslávencov:))
p.s.2 – a lunárny kalendár odkazuje: majte na prvom mieste spokojnosť… a s láskou prijímajte život taký aký je 🙂

traktát_medový predvoj vianoc :)))

…a tak som práve mala byť na domovej schôdzi… a tak… kto by dnes šiel na domovú schôdzu?… cestou z vianočného punču som sa zakrádala po schodišti… počula som hlasy z práčovne… samozrejme som sa včera slušne ospravedlnila…

… a tak som sa už nejaký čas vyhýbala obchodným domom, ale včera som okolnosťami… resp. pokazeným mobilom bola „donútená“ jeden navštíviť… na šťastie moje a nešťastie majiteľov je to jeden z tých obchodných domov, ktorým prebrali zákazníkov tie novšie alebo väčšie… a tak sa človek netlačí na chodbách a eskalátoroch… a tak som si povedala, že všetko rýchlo obehnem… čo sa vlastne aj stalo… v jednom obchodnom reťazci, kde som predpokladala výskyt oprsklých… otrávených predavačov – nie!!! boli veľmi milí a ochotní… naopak v obchode s domácimi potrebami, kde by som tak nejak prirodzene očakávala milé predavačky… ako boli tie v zrušenej prevádzke o poschodie vyššie… bola pani, ktorú by brali aj v nápravnom zariadení…

… a tak som ráno v rýchlosti dala prať prádlo, aby som ho vyvesila ešte kým pôjdem do práce… a tak som pri jeho vyberaní z chladničky… vlastne z pračky:)) zistila, že som do pračky nenaliala prací prostriedok… ale ponáhľala som sa a tak…

…. a tak asi pred týždňom zastali hodiny v kuchyni… na výmenu baterky je potrebné vyliezť na stoličku… a tak som sa vždy na ne len pozrela a ponáhľala sa niekam…  vyliezanie na stoličku by bolo zdržiavaním… až včera večer… kúpila som baterky, prestavila čas a zavesila… a keď som neskoro večer z postele počula nejaký divný hrmot… prikladala som to hrmotnému susedovi, ktorý práve prišiel domov… až ráno… našla som v kuchyni na zemi spadnuté nástenné hodiny, vyzerali ako rozbité, ale to sa len odtrhla sekundová ručička … aj tak ma vždy znervózňovala… ale zistila som, že hodiny idú… a tak som ich lepšie zavesila…. so sekundovou ručičkou na dne ciferníka, akoby naznačovala niečo od spomalení… čas ide, aj keď nepozeráme na hodiny… alebo to len hodiny idú…. alebo sa „len“ Zem točí…. 

….a tak som dnes prelievala med… z veľkého zaváraninového pohára do dvoch menších… a tak som pozorovala ako tečie med… med nie je voda… med je alchýmia včiel… prírody…. med je mágia.. med je spomalenie ako také… med má vôňu Vianoc…. Vianoce majú vôňu medu….:))

…. a naša hudobná redaktorka vyberá:
Lidovque 
Cris Rea 
Happy Xmas

…. a tak sa s vami dnes lúčim s prianím príjemného doadvenovania a vianocovania… a keď nocovanie určite nie pri pečení:))

vždy vaša Sally_Lu*

p.s. 1 – a meniny budú mať v najbližšom čase Dagmary, Adely a čoskoro aj Evy a Adamovia – všetko najlepšie aj dobiehajúcim strelcom!
p.s. 2 – a tak si dnes v Česku i v SK pripomíname odchod Václava Havla….
p.s. 3 – a lunárny kalendár konštatuje, že cez víkend nastáva astronomická zima a súčasne zimný slnovrat nám navracia svetlo … nech slnko zvíťazí vonku i v nás… i nad lží a nenávisti! 

traktát_obdobie hmly, hudby…ticha))))))

….a tak keby som písala tento traktát už včera, rozjímala by som o tom ako po troch totálne hmlových dňoch vyšlo slnko…. len tak akoby sa nechumelilo… veď sa ani nechumelilo…. len slnko vyšlo… len tak, že existuje, že je to normálne, že si môžeme spomenúť na modrú oblohu…. a dnes… ráno je tu s nami zas…najprv taký ten pocit, že vrstva hmly nie je príliš hrubá a že na nad ňou niečo modrie… možno až zlatne… ale potom… opäť „mlieko“ ….  a keďže je už tma… tak ani hmla už nie je biela ale tak čierno oranžovo bodkovaná… na oknách sa postupne objavujú všelijaké svetielka… najmä biele… niektoré evokujú sneženie padajúcimi pásmi svetielok…. niektoré blikocú ako… a neviem čo majú evokovať… a tak nie je lákavé z okna pozerať… a tak pozerám čo nového majú „barborky“ odtrhuté, tak ako sa má – pred týždňom… vyzerali, že vyschli a ostanú ako suché konáriky, na ktoré sa dá niečo vianočné zavesiť… ale nie!!!… a tak oznamujem, že dnes vykvitol prvý kvietok budúcoročného zlatého dažďa:))

…. a tak…. a tak to chce niečo povznášajúce…. keď vynechám obchody a vianočné večierky…. tak by to chcelo nejakú výstavu…. koncert…. oslavu… (nielen) strelci sa v týchto dňoch ocitli na výslní…. a tak pred pár dňami dávala CZ televízia koncert pre Jaroslava Uhlířa (oslávil 80- ku už začiatkom jesene… ale jeseň ešte neskončila:)…. neverím, že niekto nepozná „krutosť severného vetra“ ako podmaz k filmu Vrchní prchni… „vadí-nevadí“ v Troch veteránoch… atd. atd….. nedá sa nehovoriť o kulturálnom prepojení v rámci Československa…. a tak by možno urobil hudbu k filmu aj pre oslávenca už priam strelcového – o desať rokov staršieho Woodyho Allena… mám istú pochybnosť, či by sa žánrovo stretli… hoci… vidím tam ešte takú medzeru v jeho tvorbe (W.A.)… po filmoch o New Yorku… Paríži, Ríme, Barcelone, by mohol natočiť niečo o Prahe…:))

…. a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:

Severní vítr 
Vadí nevadí 
Nádraží 
J.B.Kladivo 
Longital 

… a tak sa tento týždeň dožíva 100 rokov český výtvarník Stanislav Kolíbal…. jeho doménou je tvorba v bielej… fascinácia bielym stropom v ťažkých časoch… ale možno sa narodil do zasneženého rána decembrového… a možno snežilo aj keď sa pred 85- rokmi narodil náš otec… jeho hviezde mávam niekam tam hore… za hmlu do vesmíru a nekonečna…. do ticha…

…. a tak sa s vami dnes lúčim s prianím príjemného obdobia strelcov… a ak nemáte možnosť navštíviť nejaký koncert alebo priateľov… tak verím, že aj príjemný telefonát a staré LP poteší:)))

vždy vaša Sally_Lu*

p.s1 – a meniny majú Lucie Brone a Ivice – krásne čarovné dni:))
p.s. 2 – a lunárny kalendár odkazuje: „snažte sa robiť veci s potešením“… okrem koncertu napríklad poupratujte :))
p.s. 3 – a dnes sú v hlavnom meste minimálne 4 koncerty… dva z toho v SK rozhlase… vybrala som si J.B.Kladiva a Longital

traktát_prvý decembrový))))

…. a tak začal december… a tak ak sa človek vyhýba nákupným centrám a hlavným námestiam… možno aj časopisom… a… a pozerá na prírodu… vlastne nepozerá, lebo hmla je silnejšia ako nehmla…. a tak astronomicky pokračuje jeseň… a na ten prvý sneh (ak nie sme na horách) sme už celkom zabudli… a dážď prekrýva aj spln…. a tak…. sivý oblak nad mestom by sa dal krájať… a tak je asi fakt nutné spomenúť si na hyge-lige a aj na poludnie zažínať malé svetielka… nie dve-tri… ale tak dvesto- tristo…. možno aj viac ich bolo dnes cez obed v jednej reštaurácii… a na jednom monitore snežilo… na druhom plápolal syntetický oheň…. a na treťom sa naháňali mladí muži v trenírkach po zelenej tráve a behali za loptou…:))

…. a tak do filmového neba odišiel tento týždeň kostýmový výtvarník… držiteľ Cézara, Lva i Oscara… Theodor Pištek… jeho Amadeus… Formanov Amadeus s jeho kostýmami… by nebol filmom akým je…. a tak a tak som sa dozvedela, že Theodor Pištěk ml. bol nielen výtvarníkom ale aj automobilovým závodníkom… jeho rodičia herci… charizmatický otec Theodor…. stelesnenie pohody a dobrosrdečnosti… aký v skutočnosti bol neviem…vraj antitalent na šoférovanie… neverím, že by sa vo filmových rolách príliš pretvaroval… jeho posledná bola vo filme Princezná so zlatou hviezdou… a tak rozprávky…. a tak Vianoce… nádej… svetla radosti…. rozprávok… a tak vďaka Pištěkovcom!!!… vaše umenie a talenty pretavené do filmov ostávajú s nami, medzi nami…

…. a naša hudobná redaktorka vyberá:

Amadeus 
Falco 
Mozart 

…. a tak sa  s vami dnes lúčim s prianím príjemnéjo zažínania dvoch sviec na adventom venci…. a nezabudnite, že v miestnosti má naraz horieť nepárny počet sviec… takže aspoň tri :))

vždy vaša Sally Lu*

p.s. 1 – a meniny majú: Mikulášovia!!! – všetko najlepšie!!! – ak poznáte dieťa s týmto menom, rozhodne mi napíšte:))
p.s 2 – a lunárny kalendár radí: dajte si šťavu z červenej repy, alebo víno… a nízky tlak zvýšite čiernym korením :))