…. a tak sa musím priznať, že v hmlovo daždivých dňoch konca januára sa ešte stále vraciam k Anglicku…. najmä cez filmy… ale počúvala som aj „načítané knihy“… a to najmä od Jane Austin…. a tak priznávam, že som si za týždeň vypočula „Rozum a cit“ – časť knihy… „Pýchy a presudok„… celú… pozrela som si rovnomenný film…. spomenula som si na seriál, kt. dávali niekde koncom roka, kde pána Darcyho hral Colin Firth …. a tak som si pozrela aj Denník Brigity Jonesovej… a potom hneď aj ďalší diel (priznávam, že tie nasledujúce už pre mňa tak nejak varia z vody a z úspechu predošlých filmov)…. ale isté vlastnosti Darcyho sú aj v „Láske nebeskej“…. Colin Firth ako spisovateľ detektívok je tam… jeho skok do vody plnej úhorov a zbieranie rozfúkaných fragmentov knihy z vodnej hladiny patrí medzi najobľúbenejšie scény z tohto filmu…. okrem tanca na schodoch Hugha Granta…. jeho rivala v Brigite J. a súčasne plachého mladíka Edwarda z „Rozumu a citu„… vraj sa mnohé fanynky búrili proti obsadeniu „hezouna“ do tejto role… mal to bť nenápadný možno až nevýrazný muž … partner Emmy Thompson… ktorá sa napokon dala počas natáčania dokopy so záporňákom Willoughbym…. ktorý pred natáčaním skutočne randil s Marianou (K.W.) …. a pritom režisér ubytoval naschvál počas natáčania Emmu a Kate do jednej izby aby sa správali ako sestry… a tak nakoniec film o samotnej Jane… autobiografický a vzťahu, ktorý z ekonomických dôvodov nemohol byť naplnený „Vášeň a cit„….a tak čo viac by si Jana A. mohla priať?…. alebo by bola v šoku?… každopádne si nepredstavovala určite nijaké scenáre… filmy a seriály…. jednoducho v jej dobe neboli…:))
… a tak J.A. ovplyvnila aj mnohé iné filmy…seriály…. aj tie, ktoré nevychádzajú priamo z literárnej predlohy… napríklad Meg Ryan (teda jej „predavačku“) čakajúcu s ružou na „neznámeho ctiteľa“ vo filme Láska cez internet….a tak si spomínam na to ako Meg s obdivom popisuje jazyk kníh J.A…. a tak mi napadlo, že moja angličtina zďaleka nedosahuje také kvality, aby som si mohla prečítať originál… a tak sa spolieham na preklady…. a tak listujem knihu „Juvenílie“, ktorá obsahuje texty z mladosti autorky… básne… šarády a modlitby z neskoršieho obdobia…
„Keď si na posteli práve
a brní ti v hlave,
takže nevieš premýšľať či spať,
ako málo sa človek stará,
čo sa na svete odohráva,
čo veľké by sa mohlo stať…..“
–
„… daj, aby sme s vďakou pochopili, aké požehnania v živote máme, koľko dobrodení nám osud prináša, a nezaslúžime si, aby sme o ne prišli pre svoju nespokojnosť či ľahostajnosť“….
Jane Austen
… a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:
Angie
Michelle
Shape of My Heart
…. a tak sa s vami dnes lúčim s prianím príjemného prechodu z januára do februára…. a hlavne „na Hromnice o hodinu viac!.. viac svetla i lásky… dodávam:))
vždy vaša Sally_Lu*
p.s. 1 – a meniny majú Emy, Emilovia, Tatiany… všetko najlepšie!
p.s. 2 – a lunárny kalendár odkazuje: v nedeľu bude spln… a keď si budete každé ráno naťahovať ruky do písmena V… budete viac šťastní!!!:)))


Gemma Jones hrá v Rozum a cit matku sestier Dashwoodových a v Brigite J. jej matku 🙂