traktát_májové stretnutia x-tého druhu))))

….a tak …. v tomto teple pozerať na Švajčiarske ľadové plochy je také… to už nie je ani osviežujúce…. tenis na Roland Garros nejak viac rezonuje s letným počasím:))

….a tak sa predsa len trochu ochladilo…. hoci tu pršalo asi najbližšie niekde v predhorí ÁLP…

…. a tak sa nejak s májovým teplom rozbiehajú jarno-letné aktivity…. koncerty… cyklovýlety…. ale aj maturitné stretnutia…

… a tak som minulý víkend bola na jednom zo stretnutí… po piatych… desiatych… dvadsiatych… tridsiatych… tridsiatychpiatych rokoch (pani profesorka pomóc – ako sa to píše???) ….. :))

….a tak verím, že už niekto napísal dizeratčku na tému stretnutí…. dôvody pre a proti účasti na nich… a tak, keď sa nad tým zamyslím, štatisticky by ma zaujímali viac tie proti…. nie tie výhovorky… tie nám stačili na gympli…. ale reálne dôvody…. a tiež nemyslím náhlu virózu… bolesť zuba atď., aj keď aj každá choroba má svoje psychologické pozadie:))) a tak samostatnou kategóriou témy stretnutí sú čakané a nečakané partnerské väzby medzi spolužiačkami a spolužiakmi…. niekedy spomienky… niekedy už priateľstvá… niekedy precitnutia vedúce k fatálnym rozhodnutiam (ako som sa dozvedela, pre niektorých je aj to dôvodom nechodenia na stretnutia: „rodičom sa to stalo…“)…. a tak si po každom stretnutí hovorím…či na ďalšie prídem… a potom sa tam zas ocitnem… a zas je to iné…. iná reštaurácia… chata…. konštelácia…záleží na počte koľko sa nás stretlo… na množine… súčte a súčine… alebo na podiele spolupatričnosti a radosti zo stretnutia samotného?… aký podiel má relativita?:))

… a naša hudobná redaktorka vyberá:

Pavol Hammel 
Suzanne Vega 
Miles Davis 
Philip Glass

… a tak som tento týždeň videla ale hlavne počula – prvý tohtoročný koncert festivalu „viva musica!“…. išlo vlastne o koncertné prevedenie antiopery Philipa Glassa:  „Einstein on the Beach“ …sprievodným slovom sprevádzala Suzanne Vega…. priznám sa, že v úvode ma desila predstava 3-hodín bez vizuálnej zložky… kým som sa vyladila skoro som zaspala… tak meditačné to bolo… ale potom, keď som začala pozorovať vokalistov, inštrumentalistov… Suzanne a dirigenta… a hlavne nechala sa unášať Glassovou hudbou… zrazu nastala nejaká relativita… posun…čo sú to tri hodiny voči večnosti… voči štyrom rokom na gympli… voči…. Einsteinovi na páži…

… a tak sa s vami dnes lúčim s prianím: majme dobrý posledný májový víkend!

vždy vaša Sally_Lu*

p.s.1 – a meniny majú Vilovia, Vilmy… a v pondelok bude MDD + narodeniny ďalších blížencov…všetko najlepšie!!!
p.s.2 – a Miles Davis by bol mal 100rokov!!! – vďaka!!!!
p.s. 3 – a lunárny kalendár odkazuje: pite vodu, sťahujte brucho a prechádzajte sa bosí… ortopéd dodáva: ale nie po asfalte :))

traktát_s bazou či bez))))

… a tak dnes v byte zastali nástenné hodiny… jedny ráno a druhé večer… a tak som v oboch vymenila tužkové baterky :))

…a tak som cca pred desiatimi dňami – vo výpredaji po Dni matiek –  kúpila kyticu gerbier…. podľa istej rodinnej historky… dopoludnia kúpená kytica nevydržala ani do svadby popoludní…. ale tieto v obyčajnej vode z vodovodu si kvitnú veselo… všetkých desať:))

..a tak som sa predsa len rozhodla cez víkend vyrobiť bazový sirup…. zima ukáže ako sa podaril… možno už aj leto:)))….  recept znel jednoducho: bazové kvety na 24 hodín do vody (prevarenej vychladnutej)…na druhý deň sa pridáva cukor a kyselina citrónová… mieša sa cca 2 hodiny a nalieva do fliaš… kto chce aj sterilizuje…. avšak v závere receptu…. keď už bola masa vody a kvetov v chladničke som sa dočítala, že kvety sa majú z kríkov odstrihávať, aby sa neotriasol peľ…. a tak mi docvaklo, že tie v chladničke boli zbierané po daždi a vo vetre…. množstvo peľu…. pre nás alergikov… bude zrejme zanedbateľné…. aj sa mi zdalo, že nejak tá baza menej vonia…. alebo je to tou sennou nádchou:))) ….sladká voda s kyselinou!!!!…. a tak som sa zamyslela nad samotnou kyselinou citrónovou…. bola by stačila len šťava z tohto ovocia na konzerváciu?…. alebo bolo nutné dať tú kúpenú z Veľkej Lomnice?…. a tak som sa zamyslela….. prečo citróny spod Tatier?…. veď tam sme boli na zemiakovej brigáde!!! dobre si pamätám na tie symetrické jelene nad posteľou…. a tak sa zrejme vyrába tá kyselina zo zemiakov…. ešte, že som pred XX-rokmi maturovala z fyziky a nie z chémie:))

… a naša hudobná redaktorka dnes vyberá

Markétka
Aňuška 
Hiromi 

…. a tak sa teším na rozkvitnuté pivónie všetkých farieb…. neviem, prečo ten pivový názov…keď latinsky Paeonia… „panenská ruža?“:))

…. a tak sa s vami dnes lúčim s prianím príjemného času svätodušných sviatkov!

vždy vaša Sally_Lu*

p.s. 1 – a meniny majú Júlie, Urbanovia, Dušanovia a narodeniny poslední býci a prví blíženci – všetko najlepšie!
p.s 2. – a tak má v týchto dňoch Iva Janžurová 85!!! – všetko najlepšie…. je fascinujúce, že aktuálne hrá v divadle v 7. predstavenich
p.s.3- a lunárny kalendár odkazuje, že v sobotu bude svetový deň korytnačiek… zastrihnite si vlasy a choďte na prechádzku :))

traktát_tanec v daždi uprostred mája))))

…a tak sa traja ľadoví predali žezlo a Žofia so Svetozárom budú zrejme držať kormidlo májového počasia tento víkend… množstvo zrážok je ešte vo hviezdach, ale už sa rozpršiava…. a tak som si spomenula , že som bola tento týždeň pri tom ako sa sadil jeden strom…. jama sa prehlbovala a prehlbovala a stále suchá pôda…

….a tak v okolí začali maľovať na asfalt biele čiary… premiestnili smetiaky…. niektorí susedia si začínajú zvykať na organizované parkovanie…. niektorí ešte parkujú na svojich „vlastnoručne“ improvizovane vytvorených miestach… a tak uvidíme aká disciplína nastane v ďalšej mestskej časti….

…. a tak, keď som tento týždeň prepínala TV stanice prišla som ku stretu symfonického orchestra… a eurovízie v jednej sekunde… kontrast sa samú prekvapil… a mala som zrazu intenzívny pocit, že to nemá zmysel porovnávať, že to bolo zaujímavé „zo študijných dôvodov zhliadnuť“… Praha…. Viedeň…. a tak sa dnes v Prahe otvárala výstava Czech press foto…. a renesančný Letohrádok královny Anny sa pripravuje na rekonštrukciu…

…. a tak v Bratislave tento víkend končí v  GMB – Mirbachu (Mirbachovom paláci) výstava…. komorné priestory… komorní strážcovia… veľmi príjemný ostrov umenia… sochy… fotografie… 14 autoriek z SK, CZ aj AT… a tak ak budete mať v daždivých dňoch čas… nazrite… aj do nového „Exlibrisu„… nie je tým myslený štítok v knihe na veľtrhu Svet knihy v Prahe… ale kníhkupectvo v Bratislave na jeho novom mieste….

… a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:

Svätenie jari 
Raindrops… 
Tanec v daždi

.. a tak som videla tento týždeň zaujímavý film „Tanečnica„- tanec ako performance s námahou a nutným cvičením a úžasnými vizuálnymi efetmi a atanec s ľahkosťou a prirodzenosťou… oba krásne… každý inak…

…. a tak sa s vami dnes lúčim s prianím, nech nám pekne poprší na záhrady i na lesy… a galérie a koncertné sály sú otvorené, aby nás prichýlili pod strechu..alebo je na mieste vytiahnuť tú knihu, čo sa objavila pod stromčekom… na Vianoce :))

vždy vaša Sally_Lu*

p.s. 1 – a meniny budú mať Sveťovia, Violy, Gerty a narodeniny ďalší býci a býčice – všetko najlepšie:)))
p.s.2 – a lunárny kalndár radí – obmedzte sladkosti a radšej si dajte na detox fatuľu adzuki… a robte všetko s potešením
p.s.3 – a v sobotu bude nov… tak nech nám prinesie niečo nové a osviežujúce:))

traktát…. májové zrkadlá:)))

… a tak mám pocit, že som chcela každý deň písať o niečom inom – a tak pele-mele:

….a tak sa tak prudko oteplilo, že som konečne zazimovala vlnené čiapky a šály, ale nejak som nedospela do bodu vytiahnuť letné šaty…. a tak som sa rozhodla niečo si ísť kúpiť a privítať nové ročné obdobie, ktoré neviem ako nazvať… skúsim „letojar“…. a tak som tento týždeň trávila nejaké minúty v skúšobnej kabíne jedného obchodného centra… kabína bola čistá, trochu malá, bez možnosti si sadnúť… ale hlavne… bolo tam zrkadlo!!! …. samozrejme, zrkadlo v skúšobnej kabíne nesmie chýbať, ale aktuálne by som ho zakázala… to čo som videla po zime mi na sebavedomí nepridávalo… hlavné je, aby sa človek cítil dobre – či?… uznávam, že sú aj príležitosti, kde má vyznieť… a určite sú aj takí, čo milujú pozerať do zrkadla… veď zrkadlá sú vraj len cca od roku 1500… takže?…a tak som z cca desiatich kusov odevu vybrala jeden… a ten pôjdem možno o týždeň vrátiť… a možno podám niekde zlepšovák: dávať do skúšobných kabín zatváracie, zahmlievacie, korekčné alebo inak vylepšovacie zrkadlá :)))

… a tak sa mi dnes snívalo o našom vzdialenom príbuznom, ktorý cca pred 50-timi rokmi hrával čašníkov… chodil do komparzov, ani neviem aké bolo jeho civilné povolanie… mám pocit, že bol v každej inscenácii, kde potrebovali niečo obradne priniesť na tácke stôl… aj v tomto sne to tak bolo, akurát začal hovoriť… už neviem čo… veril, že bude predabovaný:))

…a tak som tento týždeň zhliadla celkom čerstvý dokument o fotografke Milote Havránkovej… mnohovrstevnatý – výtvarný aj civilný/ archívny i súčasný/ odľahčený i hlboko psychologický film… a jej skvelé fotografie… a tie šaty, čo mala na odovzdávaní štátneho vyznamenania – verím, že aj keď sa videla v zrkadle musela byť nadšená!

… a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:

Marlene Dietrich 
Cabaret 
Marlene On The Wall 

…. a tak v roku 2019 som „nastávajúci májový víkend (konca 2.sv.v.)“ trávila v Berlíne… muži odetí v „sovietskych uniformách“ blízko Brandenburskej brány mi prišli ako také podivné retro… čo zrkadlili?

… a tak sa dnes zvláštne ochladilo – hovorím si, veď tak normálne fajne májovo – ešte keby zapršalo:))

… a tak prajem príjemné májovanie!

vždy vaša Sally_Lu*

p.s. 1 – a meniny majú Moniky, Ingy, Rolovia, Viktórie – všetko najlepšie im aj býkom a býčkam :))
p.s. 2 – a lunárny kalendár radí – choďte bez topánok a vyvetrajte skrine:))
p.s. 3 -.a tak som tento týždeň dostala dve ponuky na výstavu… čo z toho nakoniec bude… o tom určite napíšem:))