traktát_LIST_ó_padanie)))))))

.. a tak som videla minulý týždeň ako prší… nie, nebolo to včera, keď pršalo, mrholilo a miestami priam lialo asi na celom Slovensku… pred týždňom na modro svietila ešte bezoblačná obloha babieho leta… a nepršal dážď… po mrazivej noci a mrazivom ráne pršal strom… listy… skoro ráno bol ešte celý žltý a ako zafúkal vietor postupne odhora smerom dolu lístie opadlo… akoby sa vyzliekol… bol takmer nahý, na vrcholku ostalo len pár orechov pre veveričky… a tak mi opäť vynoril ten český výstižný názov: „listopad“…… a tak sa pred 201 rokmi  – konkrétne 26. novembra 1820 – konal pamätný koncert 9-ročného Franza Liszta v dnešnej Bratislave – konkrétne v záhradnom pavilóne dnešnej univerzitnej knižnice – začiatok jeho hudobnej kariéry… a tak musím konštatovať, že v novembri niektoré Listy (jeho tatko sa vraj podpisoval práve takto:) nielen padajú ale sa aj dvíhajú vysoko …nielen vo vetre…
…a tak ak pohľadnice pohladia (minimálne pohľad)… čo potom list?. .. korešpondenčné lístky so správnou odpoveďou zašlite na adresu „…tři jedničky padesát…“.. aj keď majú u nás listy tak praktický názov – predpokladám vychádzajúci z „listu papiera“… zrejme to vychádza z „úradných listov a listín“… ale existuje „súkromný list“ (ten zvyčajne neprichádza formou doporučenej pošty:) – dopis – opis – túžba – vyznanie… séria listov alebo výmena listov – korešpondencia….  Listy J. G. Tajovského a jeho ženy Hany Gregorovej (nie nie je to korešpondencia cez storočia so súčasnou herečkou rovnakého mena:)…. alebo Satinského Listy Oľge… a Havlove Dopisy Olze… ktoré naopak neboli len pre Olgu… listy na vojnu – z vojny – z pionierskeho tábora – liečenia… listy na veľkú diaľku alebo z „izby do izby“ – napríklad medzi D.U. a J.U. ….čítať alebo nečítať cudzie listy?… je pisateľ zmierený s ich zverejnením… a čo, keď o tom už nemôže rozhodnúť?… mal ich spáliť?… nestihol… je láska nadčasová a nadlistová?… ide o intimitu, či atmosféru?… a čo listy nikdy neposlané?… a nezabúdajme na listy vo fľaši:))… a nedá sa nespomenúť na slávne fiktívne – dobre, literárne listy … napríklad – v Puškinovom Oneginovi….nesmrteľný list Tatiany… odpoveď prišla až po rokoch… neskoro, neskoro „milý zbytočný človek“… mimochodom mne sa páčil aj film s Ralphom Fiennesom s názvom Onegin 

…a tak by som mohla porovnávať neporovnateľné  – listy písané perom na papier a listy mailové … to úhľadné písmo starej mamy v listoch jej sestre je ťažko napodobniť… nehovoriac o diakritike, gramatike veľkých a malých písmenách a štylistike… a čare čakania niekoľko dní, týždňov, rokov na odpoveď…
… a tak na záver témy otázka: píše vlastne ešte niekto listy perom na papier? – rozhodne „áno“ – poznám minimálne jedu takú pisateľku:…. neter v predškolskom veku sa naučila písať tlačené písmená… a píše nám listy: najprv samozrejme oslovenie: „MILÍ alebo MILÁ v spojení s konkrétnym menom… a potom LÚBIM ŤA (zvyčajne ešte niečo pridá: napríklad mne napísala aby som dobre oslávila svoje narodeniny:)… a nakoniec podpis…. (píše listy, lebo s mobilom a laptopom sa ešte nesmie hrať:)))
… a naša hudobná redaktorka dnes vyberá:
Liszt
listopad
Letter od B.S.
The Box Tops

…s prianím príjemného obdobia padania listov a aby ste do schránky (poštovej plechovej:) dostali aspoň raz za rok pohľadnicu sa s vami dnes lúči vždy vaša Sally_Lu*
p.s.1: a tento mesiac (celkom jedno, či november alebo listopad) – opäť začína Mesiac fotografie 
p.s2. – a v exteriéri pred Galériou na Tehelnej vo Zvolene 4.11. o 16.00 vernisáž výstavy fotografií J. Skřipského

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *